V. Szűcs Imola: A reformkori kéziratos kottás énekeskönyvek népzenei és műzenei kapcsolatai. Színház és folklorizáció HUN-REN BTK Zenetudományi Intézet, Bartók terem, 2025. január 23. csütörtök, 10 óra 1014 Budapest, Táncsics Mihály utca 7. |
A reformkor zenei és szellemi áramlatainak sokféleségét, egymás mellett élő, sokszor egymással ellentétes, szinte átláthatatlan folyamatait az egykorú kottás kéziratok segíthetnek megérteni. A korai népzenegyűjtési nekibuzdulás, az anyanyelvű színjátszás felépítésének, a magyar repertoár önállósodásának időszaka ez, melyből a színházi anyag még jórészt feltérképezetlen, illetve feldolgozás alatt áll. A magyar nyelvű énekesjátékok mögötti dallamkincs, a „közdal” repertoár a néphagyomány és magas kultúra között elhelyezkedő dal-összeírások révén válik láthatóvá. A korabeli források között új csoportként ebben az időszakban jelennek meg a népdalgyűjtés szándékával készült kéziratok, melyek a korszak népdalról alkotott fogalmát tükrözik. Az előadás témája e dal-összeírások számbavétele, dallami rétegeik elkülönítése, valamint a korabeli színházi repertoárral és a Népzenei Archívummal való kapcsolatainak feltárása.
Az eseményt személyes részvétellel tartjuk meg, ám az előadást a Zenetudományi Intézet interneten keresztül Zoom-alkalmazással élőben is közvetíti, valamint a későbbiekben az Intézet honlapján elérhetővé teszi. Valós idejű közvetítéshez a linkre kattintva tud csatlakozni pár perccel az esemény megkezdése előtt: (Meeting ID: 769 044 1289. Passcode: HUNRENBTK. Ezekre nincs szükség, amennyiben a linkre kattintva csatlakozik.)