A Zenetörténeti Múzeum korábbi kiállításai
Egy különleges életút tanúi
Bartók Béláné Pásztory Ditta hagyatéka a Zenetörténeti Múzeumban
Kurátor: BARANYI Anna és F. DÓZSA Katalin
A kiállítás megtekinthető: 2016. december 8-tól 2017. szeptember 17-ig
Bartók Béláné Pásztory Ditta hagyatékának egy részét Voit Krisztinára (1940–2010), Bartók Béla húgának unokájára hagyta. Ő ezt 2006 augusztusában, Bartók Pásztory Dittának írt levelei kivételével, tartós letétként átadta az MTA BTK Zenetudományi Intézetnek. Voit Eszter, Voit Krisztina örököse, a letétet fenntartotta.
Az első teremben a 19. század végétől 1960-ig terjedő időszakot változatos anyaggal prezentáljuk. Különös értéket képviselnek Bartók személyes tárgyai, és az egykori lakásukat díszítő, a népi hímzéssel készült textíliák. Pásztory Ditta fennmaradt ruhatárából több igényes és szép darab a kor divatját idézi meg.
Bartók Béláné Pásztory Ditta az 1960-as években hazai és külföldi hangversenyeken szerepelt és számos reprezentatív eseményen vett részt. A kulturális életben betöltött szerepét tükrözik a bemutatott tárgyak: a különféle alkalmakra viselt ruhák, cipők, kalapok, sálak és kozmetikumok. Kiemelkedő fontosságúak a zongoraművészi pályáját kísérő elegáns fellépőruhák és kiegészítők. Ezek a tárgyi emlékek a személyes vonatkozások mellett a kor magyar divattörténetének is jellemző darabjai.
Bartók Béláné Pásztory Ditta (Rimaszombat, 1903 – Budapest, 1982) az 1922/23-as tanévben Bartók Béla növendéke volt a budapesti Zeneakadémián. 1923 nyarán összeházasodtak, 1924-ben megszületett fiuk, Péter, ezután tanulmányait otthon folytatta férjénél. Első közös fellépésük a Szonáta két zongorára és ütőhangszerekre ősbemutatója volt 1938-ban, Bázelben. Utána többször is szerepeltek kétzongorás művekkel. 1940 októberétől az Egyesült Államokban éltek. Bartók halála után (1945), Ditta 1946-ban hazatért. Hosszú ideig visszavonultan élt, majd az 1960-as években koncertezni kezdett. Legszívesebben kétzongorás koncerteket adott, ahol Comensoli Mária és Tusa Erzsébet voltak a partnerei. 1963-ban az Érdemes Művész díjat, 1978-ban pedig a Magyar Népköztársaság Zászlórendje kitüntetést kapta. Végrendelete értelmében 1984-ben hozták létre a Bartók Béla–Pásztory Ditta-díjat, amelyet évente osztanak ki.
Kurátor: BARANYI Anna, F. DÓZSA Katalin, Közreműködő: BORZ Zsófia, GOMBOS László
Restaurátor: KRALOVÁNSZKI Mária, GERŐ Péter
Támogatók: EMMI, Bartok Emlékév 2016, MTA BTK, M-Plast
Képek a kiállításmegnyitóról: