A Zenetörténeti Múzeum korábbi kiállításai
"Hangszer vagy műtárgy?" - A Könnicke-fortepiano restaurálása
Kiállítás a Zenetörténeti Múzeum 7. termében
Kurátor: GERŐ Péter
IDŐSZAKI KIÁLLÍTÁS
A kiállítás megtekinthető: 2019. november 28-tól 2020. november 29-ig MEGHOSSZABBÍTVA 2021. október 31-ig
Johann Jacob Könnicke (1756 k.–1811) 1796-ban készült fortepianóját 2015-ben vettük át a Pécsi Janus Pannonius Múzeumtól, ahová 1959-ben került Gábor Jenő (1893–1968) festőművész tulajdonából.
A nemzetközi viszonylatban is jelentős értéknek számító fortepiano restaurálását az NKA támogatásának segítségével végeztük a Zenetörténeti Múzeum restaurátor-műhelyében. A működésképtelen hangszer erősen leromlott állapotban volt, tulajdonosai nem sokat törődtek a felújításával. Az viszont hangszertörténeti szempontból szerencsés körülménynek tekinthető, hogy az évszázadok alatt nem végeztek rajta jelentős átalakításokat. A beavatkozások elsősorban a húrozat karbantartására terjedtek ki, és nem érintették az egyéb fontos részeket. A hangszer tehát túlnyomó részben eredeti elemekből állt, így lehetőség nyílt az eredeti állapot teljes helyreállítására, beleértve a mechanikát és a működéséhez szükséges egyéb alkatrészeket is.
A restaurálás során számos érdekes szakmai problémával szembesültünk. Egyik legnagyobb odafigyelést a vékony, mindössze 3 mm vastagságú rezonánslap kibontása igényelte: több darabra volt törve, ragasztási illesztései szétnyíltak, továbbá a húrnyomás következtében a rezonánslap meghullámosodott. Mindezeket és a további különleges restaurátori folyamatokat a dokumentációs fotók segítségével mutatjuk be.
A kiállítást rendezte: GERŐ Péter
Társkurátor: BARANYI Anna
Restaurátor: GERŐ Péter
Műtárgyfotók: TIHANYI–BAKOS Fotó Stúdió
Angol fordítás: Malcolm SHARPS
Támogatók: NKA, Bölcsészettudományi Kutatóközpont
Képek a kiállításról:
Képek a megnyitóról:
Képek a konferenciáról: