ferenc papa orban viktor bartok osszkiadasA Zenetudományi Intézet vezetése az újabb átszervezéssel kapcsolatban teljes mértékben egyetért az MTA Zenetudományi Bizottság ez ügyben kiadott állásfoglalásával

A magyar zenetudományi kutatás intézményes kezdetei, Bartók Béla és Kodály Zoltán úttörő és nemzetközi jelentőségű népzene-rendszerezői tevékenysége révén, a Magyar Tudományos Akadémiához kötődnek. A Magyar Tudományos Akadémia alapította azt a két műhelyt – a Népzenekutató Csoportot és a Bartók Archívumot –, amelyből később az MTA Zenetudományi Intézete létrejött. A jelenleg a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetében őrzött és gondozott, a nemzeti kulturális örökség részét képező nagy zenei gyűjtemények – a Bartók Archívum, a Népzenei és Néptánc Archívum, a 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum és a Zenetörténeti Múzeum – a Magyar Tudományos Akadémia tulajdonában állnak, és ezeknek a kivételes értékű gyűjteményeknek méltó őrzőhelye a szintén MTA tulajdonú Erdődy-Hatvany palota. A Zenetudományi Intézetnek az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez való csatolása minden ésszerű elgondolásnak ellentmond, és semmiféle történeti vagy praktikus érv nem szól mellette. Az MTA Zenetudományi Bizottsága üdvözli az MTA Elnöksége 2025. június 24-i állásfoglalását, amely szerint az MTA a megfelelő működési költségek és bérek biztosítása esetén kész átvenni a HUN-REN-ről leválasztott négy kutatóközpontot, a hazai nemzeti kutatások letéteményeseit: ezen intézmények, köztük a Zenetudományi Intézet finanszírozásának azonnali rendezése és hosszútávú biztosítása, a nyugodt munkakörülmények megteremtése nemcsak a magyar tudományosság, de a nemzet érdeke. A Zenetudományi Intézet gyűjteményeinek működtetését, kutatási eredményeinek a nemzeti kultúrába való szerves beépülését és kiemelkedő nemzetközi elismertségének fenntartását csak a Magyar Tudományos Akadémia biztosíthatja.

Hírek, események


 Tudományos fórum >>>

Szabó Ferenc János, a Zenetudományi Intézet 20–21. Századi Magyar Zenei Archívumának tudományos munkatársa két nemzetközi konferencián vett részt július első napjaiban. Az Early Recordings Association a University of Surrey-n megrendezett éves konferenciáján (2025. július 1–3.) diszkográfia-metodikai témájú előadást tartott és részt vett egy európai diszkográfiai adatbázisról szóló panelbeszélgetésben. A Zenei Könyvtárak Nemzetközi Szövetségének (AIBM / IAML) éves kongresszusán (Salzburg, 2025. július 6–11.) pedig a pécsi Ciszterci Gimnázium 1941 és 1944 között működött diákrádiójáról és annak fennmaradt unikális hangfelvételeiről tartott előadást, valamint különböző bizottsági üléseken, munkacsoportok tanácskozásain képviselte Magyarországot, és a IAML Audio-Visual Materials Section elnökeként a szekció két ülésén elnökölt, valamint részt vett a szekciók fórumán.

 

Early Recordings Association a University of Surrey-n megrendezett éves konferenciája (2025. július 1–3.)

iaml salzburg 01 era eloadas iaml salzburg 01 era eloadas iaml salzburg 01 era eloadas

 

 

 

 

Zenei Könyvtárak Nemzetközi Szövetségének (AIBM / IAML) éves kongresszusa (Salzburg, 2025. július 6–11.)

iaml salzburg 01 era eloadas iaml salzburg 01 era eloadas iaml salzburg 01 era eloadas
iaml salzburg 01 era eloadas iaml salzburg 01 era eloadas iaml salzburg 01 era eloadas
iaml salzburg 01 era eloadas iaml salzburg 01 era eloadas